حماسه و مقاومت ۱۴ اسفند ۱۳۹۴ – موضوع : استکبار ستیزی, نمایشگاه – برچسب ها : , , , ,

تقابل دو جبهه حق و باطل از ابتدای خلقت انسان و رویارویی هابیل و قابیل آغاز و تا روز موعود تداوم خواهد داشت. قرآن کریم در آیه ای به این خصومت دائمی اشاره می‏ کند آنجا که می فرماید: «إِنَّا بُرَآؤُا مِنْکُمْ وَ مِمَّا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ کَفَرْنا بِکُمْ وَ بَدا بَیْنَنا وَ بَیْنَکُمُ الْعَداوَهُ وَ الْبَغْضاءُ أَبَداً؛[۱] ما از شما و آنچه غیر از خدا مى‏ پرستید بیزاریم؛ ما نسبت به شما کافریم؛ و میان ما و شما عداوت و دشمنى همیشگى خواهد بود»‏.

مهمترین راهکاری که خداوند متعال به مظلومانی که مورد ظلم و ستم کفار و مستکبرین قرار می گیرند ارائه فرموده اصل مقاومت و دفاع می باشد. تا فرعونها و نمرودها در قبال ظلم خویش احساس امنیت نداشته باشند. آنجا که می فرماید:« ُاذِنَ لِلَّذینَ یُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ‏ ظُلِمُوا… الَّذینَ أُخْرِجُوا مِنْ‏ دِیارِهِمْ‏ بِغَیْرِ حَقٍّ إِلاَّ أَنْ یَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ[۲] به کسانى که جنگ بر آنان تحمیل گردیده، اجازه جهاد داده شده است؛ چرا که مورد ستم قرار گرفته ‏اند… همانها که از خانه و شهر خود، به ناحق رانده شدند، جز اینکه مى‏ گفتند: پروردگار ما، خداى یکتاست».

تا جایی که قرآن کریم از پیامبر(صلی الله علیه و آله) می خواهد تا مومنین را تشویق به نبرد با مستکبرین نماید :«أَیُّهَا النَّبِیُّ حَرِّضِ‏ الْمُؤْمِنینَ‏ عَلَى الْقِتالِ[۳] اى پیامبر! مؤمنان را به جنگ (با دشمن) تشویق کن‏».

پس استراتژی مقاومت اصلی است مجرّب که هرگاه به موقع و صحیح  بکارگرفته شده، موجب پیروزی جبهه حق شده است. همان گونه امام خمینی(ره) بر این نکته اذعان می فرماید: «تجربه ای که ما از دنیا در این سال های طولانی داریم این است که مسلمان ها ولو این که یک عده کمی باشند وقتی در مقابل خصم خودشان مقاومت کنند، اگرچه خصم آنان ابرقدرت ها هم باشند پیروزند».[۴]

[۱] . سوره ممتحنه، ۴

[۲] . سوره حج، آیات ۳۹ و ۴۰

[۳] . سوره انفال، ۶۵

[۴] . صحیفه نور،  ج۲۰،  ص ۱۸۴